TANGO OLSZTYN,
Hanna i Janusz Draszkiewicz

+48 600 452 906
info@tangoolsztyn.pl

Pierwsze tango w Olsztynie

 

Jak sięgam pamięcią Olsztyn zawsze tętnił tańcem, otrzymał nawet miano Stolicy Tańca. A to przede wszystkim za sprawą rozwijających się prężnie klubów tańca towarzyskiego, które przyciągały na turnieje wielotysięczną widownię. Turnieje tańca działały jak magnes.

W programach pojawiały się prezentacje innych form tanecznych, które były chętnie oglądane. Od tańca towarzyskiego przez narodowy i ludowy do nowoczesnego, modern jazz, hip hop czy break dance. Na tango argentyńskie przyszedł czas w 1997 r., gdy tango argentino jako ciekawostka i zarazem propozycja, wzbogaciło repertuar klasycznego kursu tańca towarzyskiego w jednej ze szkół tańca. W 2004 r., za namową mojej żony Hani otarliśmy się o kurs tanga argentino. Hania znała, stare polskie tango z przedwojennej Warszawy, przekazane jej w dzieciństwie przez babcię. Jako instruktor tańca z legitymacją instruktorską III kat. i doświadczeniem turniejowym myślałem wówczas, że mam pojęcie o tangu, a to „inne tango” jeszcze mnie wtedy nie przekonało. To „inne tango” nie było moje. Minęło kilka lat i w lutym 2009 r. trafiłem na warsztaty milongi. Już po pierwszej lekcji wiedziałem, co chcę wreszcie poznawać. Zaczęły się poszukiwania wszystkiego, co mogło wiązać się lub kojarzyć z tangiem. Nadszedł lipiec 2009 r. i wypatrzony weekend tangowy na Mazurach, a tam warsztaty i oczywiście milonga, pierwsza w życiu prawdziwa milonga. Ileż zapału i nadziei na wspaniały taneczny wieczór. Ile rozczarowania w trakcie milongi i ile złości, że to, co zobaczyliśmy, to jeszcze „inne tango”. Zrozumiałem dopiero wtedy, że jest to początek nowej niekończącej się przygody. Wracając do domu wiedzieliśmy, że chcemy tańczyć tango i uczyć się tego tańca. Po to, aby tańczyć musimy także organizować warsztaty i milongi, że musimy pokazać w Olsztynie tango prawdziwe to, które tak nas zauroczyło, a nie tylko to turniejowe, tak dobrze znane w naszym mieście.

Kolejny rok upłynął nam na podróżach za tangiem i nadszedł 17 września 2010 r., kiedy zorganizowaliśmy naszą pierwszą wymarzoną milongę. Klub „Niebo” na Starym Mieście otworzył nam wtedy drzwi, gościł nas przez prawie rok.  Mamy nadzieję, że po remoncie powrócimy do klimatu tamtych tangowych wieczorów. Także wyjątkowa atmosfera „Villi Pallas” wraz z jej życzliwymi gospodarzami sprawia, że milongi organizowane tu od listopada 2010 r., wpisują się w nasz tangowy kalendarz. Od wrześniowej milongi zaistniało także TANGO OLSZTYN JANUSZ DRASZKIEWICZ (www.tangoolsztyn.pl) i pod tym szyldem, raz w miesiącu gościmy nauczycieli z całej Polski, a ostatnio także zza zagranicy. Prowadzimy zajęcia tanga dla początkujących w ramach kursów oraz praktyk. Współpracujemy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Olsztynie, który od samego początku udostępniał nam swoją przestrzeń. W ramach tegorocznego Olsztyńskiego Lata Artystycznego OLA 2011, którego autorem jest MOK, odbyły się pierwsze w Olsztynie milongi „pod chmurką”. W przestrzeni Amfiteatru im. Czesława Niemena, w czasie czterech spotkań chcieliśmy pokazać olsztynianom charakter tanga argentyńskiego, szczególną muzykę i atmosferę panującą na milondze. Mamy nadzieję, że udało nam się to po części za sprawą tańczących już olsztynian, gości z innych miast Polski i zagranicy. Milongi te ponadto, uatrakcyjniły pokazy tanga w wykonaniu Luizy i Marcelo Almiron oraz Isabelli Cremer i Iwana Harlana. Być może sprawiły, że o tangu zaczniemy myśleć w Olsztynie inaczej.

Źródło: Magazyn Tanga Argentyńskiego, TangoNo8 nr 3/2011, s. 54-55.

 

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.